Home NEWS VALLEY ARTISTS INDUCTED TO THE TEJANO R.O.O.T.S HALL OF FAME
VALLEY ARTISTS INDUCTED TO THE TEJANO R.O.O.T.S HALL OF FAME

VALLEY ARTISTS INDUCTED TO THE TEJANO R.O.O.T.S HALL OF FAME

0
0

Several of the RGV’s artists were inducted into the Tejano R.O.O.T.S Hall of Fame this weekend. Among the Valley inductees were Lupe Saenz of the South Texas Conjunto Association, Epi Martinez Jr and his Father Epifanio Martinez and Mother Mrs. Cruz Villarreal Martinez, Jose Manuel “Joe” Chapa, Martin Garcia, Lonnie Gonzalez and Carlos Gonzalez from Los Badd Boyz Del Valle.
The Noche De Fiesta Tejana induction ceremony took place this past Saturday, January 6, 2018 at the VFW Hall in Alice, Texas.

This is the list of the Tejano R.O.O.T.S Hall of Fame Class of 2017 Inductees:

Favorite Son of Alice
1. David Gonzalez

Broadcasting
1. Joe F. Carreon Jr.
2. Henry “Pepsi” Pena
3. Joe Pepe Sanchez

Progressive Band
Teddy Martinez Y Grupo Oro
1. Teddy Martinez
2. Mariano Castro
3. Bobby Garcia
4. Dennis Bosquez
5. Eloy Palacios

Male Entertainer
1. Sunny Sauceda

Female Entertainer
1. Stephanie Lynn

The Joe Lozano “Este Lunes” Award Promoter
1. Ken Nuanez

Javier “JV” Villanueva Lifetime Achievement Award
1. Lupe Saenz

Pioneer Tejano Award
1. Epifanio Martinez
2. Cruz Villarreal Martinez

Million Dollar Band
Drums
1. Armando “Kido” Alba
2. Jesse Lopez
3. Roy Jiminez
4. Victor Rodriguez Jr.
5. Jose M. Martinez
6. Jose Manuel Chapa
7. Jose Eusebio Sanchez “Joey”

Guitar
1. Paul Estrada
2. Martin Garcia
3. Xavier Isidro Lopez Jr.

Bajo Sexto
1. Martin Huron Solis Jr.
2. Epifanio Martinez Jr. “Epi”
3. David Trevino
4. Lonnie Gonzalez

Bass Guitar
1. Chente Montez
2. Lupe Herrera
3. Joe “UNA” Rodriguez
4. Rueben Arizmendez
5. Jose Rene Munoz
6. Carlos Gonzalez
7. Hector Gutierrez

Trumpet
1. Jay Johnson
2. Abel Guerra
3. Robert Lopez

Saxophone
1. Albert G. Castillo
2. Edward Rositas
3. Roy Rositas
4. Chris Sanchez

Accordion
1. Andrew “Andy” Cantu
2. Francisco Gonzales III “Franke”
3. Joaquin Chavez

Vocalist
1. Luis Ramirez
2. Placido Vargas Jr. “Junior”
3. Albert Garcia Jr. “A-Train”
4. Carlos Rodriguez
5. Henry Guerrero Lozano
6. Leti Urbina

Keyboard
1. Hector Gutierrez
2. Juan Antonio Rodriguez
3. Wally De Luna

Congas
1. Sam Paul Jones

Greg Paredez Bajo Sexto Award
1. Tony Saenz

Sound Engineer
1. Leonard Guerrero
2. Lorie Maldonado
3. Ricardo “Rick” Ortega Sr.
4. Joshua Longoria

Amadeo Flores Accordion Player Award
1. Leandro P. Guerrero

Armando Marroquin Sr. Historic Hall
1. Los Flores, Beeville, Texas

Special Recognition Award
1. Noe Lerma